Baharat Firmaları

Ananevi Türk mutfağında geniş olarak kullanılan baharatlar sofralara bahar katar. Baharat, köklü esbaki ile Türk ziftlenmek harsünün merkezinde belde almaktadır. Baharat veya temel malzeme olarak yemeklerde, şekerlilarda, turşularda, reçellerde başta yapmak üzere sert çok alanda damaklarda unutulmaz izler bırakır. Türk mutfağı, sıklıkla tercih edilen baharatlarıyla ünlüdür. Kekik, kimyon, karabiber, türap biber, nane, pul biber ve tarçın adı verilen baharatlardan yalnızca bir kısmı kendine saf özellikleri ile farklı tatlara sahiptir. Bu 7 çtay bahar genel olarak her yemekte uygunluklarına göre kullanılmaktadır. Baharatları ziftlenmek pişirirken kullanabilir veya yemekten sonrasında demleyebilirsiniz. Birebir yemeklerde sağlıklı oranlarda kullanabildiğiniz ahit, istediğiniz lezzetin özüne ulaşmanızı ve denemenizi esenlar. Ayrıca tabiatın deposundan mevrut baharatların iyileştirici tesiri olduğu da biliniyor. Baharatlar, damak tadınıza hitap fail en esenlıklı besinlerin başında hasılat. Bütün bu özelliklerin yerı nöbet yemeklerinizi biraz tadil etmek isterseniz, bunu sofralarınızda birbirinden lezzetli bahar çeşitlerini seçerek yapabilirsiniz.

Lezzetli baharatlar
Baharatlar fiziki yapı, tat, renk veya yararlanma amacı kabilinden farklı alanlara göre farklı kategorilere ayrılmaktadır. Dünyada 1000’e andıran bahar çeşidi vardır. Adlandırma her durumda değişikdır. Baharat isimleri, hazırlanışlarındaki temel dahişenle vasıtasız ilişkili olma eğilimindedir. üs olarak bahar çeşitleri fiziki özelliklerine göre türap, kuru ve taneli yapmak üzere üçe ayrılır. Bu tarzın örnekleri, tahıl olarak bilinen en geniş baharatlardan kuş üzümü ve çam fıstığıdır. Bu iki bahar aynı zamanda şekerlilıkları ile bilinir ancak yemeklere bile eklenebilirler. Toz baharatlar ise çok geniş oldukları dâhilin dâhillerinde renk değişiklıkları vardır. Örneğin kırmızı baharatların ham maddesi çoğu kez safran ve kırmızı biberdir. Acı bir tada sahiptirler ve çoğu kez ziftlenmek pişirmede kullanılırlar. Yeşil türap baharatlar makro ölçübile nane ve kekikten elde edilir. Nane ve kekikten meydana getirilen baharatlar yiyecek ve dâhileceklerde kullanılır. Özellikle bahar karışımları ile şifalı dâhilecekler hazırlayabilirsiniz. Yaygın türap baharatlar arasında üçüncü renk sınıflandırmasına malik olanlar turuncu veya turuncu türevleri olanlardır. Portakal baharatları arasında köri, zerdeçhile, zencefil, kimyon, türap tarçın ve yenibahar bulunur. Baharat çeşitlerinin isimleri burada bitmiyor. Bu tarz şeylerin yerı nöbet yeryüzünde daha sert çok bahar bulunmaktadır. Gördüğünüz kabilinden baharatlar, farklı binaları ve bambaşka nitelikleriyle hala sofraların baş tacı. Ayrıca temelı baharatlar temel sınıflandırma kategorilerinin dışında tutulmuştur. Sınıflandırma kategorilerinin dışında tutulmalarının omurga sebebi hiç şüphesiz turfa olmalarıdır. Bu baharatlar tropikal bölgelerde yetineşeli ve özel iş mucip derin ve kırıcı tatlar oldukları dâhilin çoğunlukla ıvır zıvır miktarlarda satılmaktadır. Sınıflandırılmamış baharatlara örnek olarak mai haşhaş veya zahter kabilinden baharatlar verilebilir. Bu baharatlar hem olabildiğince şifalı hem bile özellikle şekerlilarda damak tadınıza yeni bir soluk getiren tatlardır. Kategori dışında bileğerlendirilebilecek gayrı baharatlar ise bahar karışımlarıdır. Bu karışımlar, takkadak fazla baharın tatminkâr oranlarda bir araya getirilmesiyle oluşturulur. Ekseriya ete tat katmak kabilinden lakinçlarla kullanılmaktadır. Ayrıca bu bahar karışımı ile etinizi pişirmeden önce pekçe baharatlandırabilirsiniz.

Seven Spices’ın kırmızı üyeleri
7 çtay bahar Türk mutfağında çok kibar bir yere sahiptir. Bu yedi bahar, Küçük asya sınırları içre en geniş kullanılan tatlar arasında belde almakta ve zımnında Türk mutfağının temelini oluşturmaktadır. Pıtrak kullanımları yüz yiyeceklerde hoppadak nüans edilmekle kalmaz, aynı zamanda yiyeceklerin lezzetini üç ila dört misil pozitifrırlar. Küçük asya mutfağında son merhale uyumlu ve yaşamsal olan bu yedi çtay, çoğu kez bir arada bahar seti olarak satılmaktadır. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Küçük asya mutfağında önemli bir yere malik olan türap veya pul kabilinden biber bazlı baharatlar hoppadak hoppadak tüm yemeklerin temel malzemesidir. Üretimi dâhilin süs biberi adı verilen özel bir biber türü mucip bu bahar türü, esenlıklı binasıyla da boşluk dolduruyor. En çok C vitamini deposu olarak bilinir. Sağlıklı olmasıyla ünlü olan acı biber ve türevleri, organik bahar ailesinin en önemli üyelerindendir. Hem yedi omurga bahar arasında belde vadi hem bile Güneydoğu Küçük asya ile özdeşleneşeli ve biber özü dâhileren bir gayrı bahar ise isottur. İsot, Şanlıurfa mutfağının elması denilebilir. İso biberinden elde edilen bu bahar, gayrı biber baharatlarından farklı olarak türap kıvamı ve rengiyle hoppadak nüans edilir. Ayrıca şiddetlilığın pullardan farklı olarak ağızda daha geç yayılması da İsot’u bu derece özel kılan özelliklerinden biridir. Yedi baharın karışımı olan ancak farklı bir binaya malik olan bahar Poy Spice’dir. Poy baharı, özellikle kahvaltıda çoğu kez aş ve zeytinyağı ile tüketilen esenlıklı bir karışımdır. Kahvaltılarınıza yeni bir soluk sürüklemek dâhilin Poy Spice’ı tercih edebilirsiniz.

Küçük asya mutfağının bahtı Seven Spices
Yedi baharın belki bile en bilinen üyesi olan karabiber, hem kıta hem bile türap halinde sunuluyor. İrmik, kırmızı ve beyaz ten ürünlerinde vasıtasız pişmiş gıdaların üzerine konularak geniş olarak kullanılmaktadır. Bu aromatik görünümlü bahar, har iklimlerde yetineşeli karabiberlerden binalır. Hindistan, Afrika, Brezilya ve Malezya kabilinden ülkeler tropik bölgelere ihtiyaç duymaları yüz karabiber üretimi dâhilin mükemmeldir. Ayrıca yiyecekğe pişirme esnasında karabiber tozu eklenir ve yiyecekğin omurga yapkaloriı oluşturur. Hem karabiberin hem bile tahılın en faydalı veçheü sindirimi kolaylaştırması ve sindirim sistemini desteklemesidir. Karabiber özellikle uygun miktarlarda tüketildiğinde sindirim sisteminiz üzerinde faydalı etkilere sahiptir. Yedi bahar arasında bir farklı baht olan kekik, geniş bir yararlanma vadiı sunmaktadır. Kekiğin Türkiye sınırları içre bol miktarda yetişmesi, kekiğin birsonsuz varyasyonda kullanılmasının temel sebebidir. Keyif kavlükarar konusu olduğunda, birsonsuz yardımsı olan benibeşer beden sistemi dâhilin iyidir. Kekik otu kabilinden temelı çkamer türleri günün ahir yorgunluğu çıkarmak dâhilin yeğin gelebilir. Bir gayrı bahar ise kimyondur. Kimyon, Türk mutfağının en müstehap baharatlarından biri olduğu dâhilin Küçük asya’nun gözbebeği olarak da bilinir. Gerektiğinde ten ürünlerine lezzet katan bu bahar hoppadak hoppadak her yemekte kullanılabilir. Baharatın dâhilindeki esanslara bağlamlı olarak farklı hatimelara yeğin gelebilmektedir. Bu açıdan dâhilerik ve hammaddelere göre uzmanlardan payanda alarak ürünleri dağıtırken yararlanma önerilerine uyabilirsiniz.

Habbe omurga direği olan bahar çeşitleri ve ocaklık kullanımları, sağlıklı orantıda ve sağlıklı miktarda kullanıldığında her yaştan kullanıcıya yeğin gelebilir.

Olağandışı ve kılçıklı baharatlar
Sayısız bahar çeşidi vardır. Kendi özel baharatlarımızın yerı nöbet karışım binasına malik olanlar da sofraların lezzet merkezi olarak yerini hileıyor. Farklı türlerin birleşimi olan çeşni, çoğu kez birkaç baharın ve bu baharatlara haremlik fail aromatik otların karışımıdır. Oldukça popüler olan bu karışımlar hem tatbikî hem bile lezzetli çözümlerdir. Popülerliği yüz adından sık sık kavlükarar ettiren karışım ise Tuzot bahar çeşitleridir. Tuzot baharını her türlü dolgun ve etsiz yemeklerde, böreklerde, çorbalarda, pilavlarda, eriştelerde ve çok daha fazlasında kullanabilirsiniz. Örneğin sevdiklerinizle yapacağınız bir piknikte her ahit yerınızda bulundurduğunuz köfte çeşnisi ile etinizi serica baharatlandırabilirsiniz. Köfte Çeşnisinin temel maddesi kişniştir. Ancak birsonsuz farklı bahar dâhilerir. Türk köftesine adını veren en omurga maddelerden biri bile bu köfte çeşnisidir. Dolma ya da kebap kabilinden yiyeceklerde geniş olarak kullanılan bu ürün sayesinde hem damağınızda tat bırakan hoş bir deneyim yaşarsınız hem bile yiyecekleri daha hızlı sindirir ve esenlıklı bir ziftlenmek yersiniz. Bir gayrı kılçıklı bahar ise sumaktır. Sumak özellikle hoş bir tada sahiptir. Ekşi tadı sayesinde özellikle salatalar dâhilin uygundur. Ancak sumak baharı çoğu kez salatalarda, çorbalarda veya ten yemeklerinde kullanılır. Ne akarsuşların tabii özlerinde antioksidan dâhilerdiğini düşkünlük ediyorsanız ürün bazında inceleyebilirsiniz.

baharat
baharat firmaları
toptan baharat